Історія

    Пустомитівська центральна районна бібліотека


Історія Пустомитівської центральної районної бібліотеки сягає своїми коренями в далекий 1898 рік. Тоді , за матеріалами краєзнавця В.Лаби, помічник пароха  о.Рицар  заснував читальню із стартовим капіталом 600 крон в селі  Пустомити . Через рік відбулося урочисте відкриття нового приміщення читальні, в просторому домі посеред села ,де містилась крамниця. Керівником читальні «Просвіта» став місцевий парох о. В.Стернюк.  Розвиватися читальні було важко- бракувало коштів на купівлю книг і передплату газет .Але, незважаючи на труднощі , до неї щодня сходились люди . З допомогою «Просвіти» 31 травня 1914 р.  було відкрито пам’ятник Т.Шевченкові , на відзначення 100-річчя з дня його народження ,а першого вересня  через село пройшли російські вояки , які подерли книги в читальні і розкидали їх по дорозі . Для «Просвіти» настали тяжкі часи :  вона то відроджувалась , то занепадала . Так читальня в селі .Пустомити проіснувала до 1939 року -  до другого приходу російських військ.

В післявоєнні роки , перша офіційна згадка про Пустомитівську бібліотеку , як селищну, датується 1945 роком .Тоді  бібліотека знаходилася в приміщенні по вул.. Шевченка ,113 / зараз знаходиться Районний Відділ Внутрішніх Справ/. Наказом відділу культури від 1947 року, бібліотека стає районною бібліотекою для дорослих з дитячим відділом . В 1949 році бібліотека поділяється  на районну бібліотеку для дітей  і районну бібліотеку для дорослих. Першою завідуючою районною бібліотекою була Тимченко Л.П.В бібліотеці був читальний зал,абонемент і відділ пересувного фонду ,з книгами якого виїжджали в села району для обслуговування читачів. Першими зав .відділами були: Сташків –Перейма І.П.,Назар В.О.Завідуючі  бібліотекою мінялися щороку ,ними були:Тимченко,Ляшенко, Є.,Толкачова О.,Черкащина Л.,Н.Любісткова., І.Карп’як., І.Сташків., О.Приступа.. У 1954 році  зав. пересувним фондом був Сташків Мирон Антонович. Згодом  він перевівся у Львівську Обласну  Універсальну  Наукову  бібліотеку і повністю присвятив себе  бібліотечній роботі. П’ятдесят трудових літ він віддав книзі,розвитку  бібліотечної справи на Львівщині, за що чесно заслужив звання «Заслужений працівник культури»  В 1964 році бібліотека змінює прописку . Вона переїжджає в приміщення  в центрі Пустомит ,  в якому вже була музична школа і клуб . Тепер  це районний Народний  Дім  по вул..Грушевського 17, де і досі на першому поверсі -центральна районна бібліотека.Наказом відділу культури від 1967р.новим директором книгозбірні призначено Валентину Петрівну Чернигу,яка очолювала її до 1993р. 26 років вона  була незаперечним авторитетом для усіх працівників бібліотечної системи.

На фото 4-та з ліва Чернига В.П.



ЦРБ за роки свого існування стала центром культури ,просвітництва та  інформації .  До послуг читачів, а їх більше трьох тисяч , книжковий фонд в кількості 30 тис. примірників художньої , галузевої і довідкової літератури, та 32 назви періодичних видань.
Центральна бібліотека  є методичним осередком розвитку і  допомоги у  самоосвіті бібліотечних працівників району. З 2003року ЦРБ працює в рамках Програми «ЦРБ-центр  підтримкаи освіти молоді» , є  місцем проведення  заходів ,зустрічей з  цікавими людьми ,  обдарованою молоддю, письменниками .
ЦРБ набула авторитету і визнання в районі  завдяки самовідданій праці не одного покоління спеціалістів.
За час існування ЦРБ багато наших читачів стали професіоналами , що працюють в різних галузях народного господарства , у владних структурах ,  але і надалі  є нашими читачами ,які не забули дорогу до районного храму книги в якому і досі, на першому поверсі знаходиться центральна районна бібліотека.

Немає коментарів:

Дописати коментар